گزارش‌های مالی اصلی کدامند و هر کدام به ما چه می‌گویند؟

گزارش‌های مالی اصلی

گزارش‌های مالی اصلی کدم‌اند؟

مدیران اغلب درکی از عملکرد شرکت خود دارند، ولی بعضی‌اوقات احساس آن‌ها خلاف واقع است. وقتی یاد می‌گیرید که گزارش‌های مالی اصلی خوب و منسجم را رمزگشایی کنید، می‌توانید خیلی بهتر و با دید بازتر با حقایق روبرو شوید. در ادامه به توضیح سه گزارش مالی اصلی می‌پردازیم.

صورت گردش وجوه نقد، ورود و خروج پول نقد را به خوبی نشان می‌دهد و از روی آن می‌توان به نیازهای مالی یک شرکت پی برد. این گزارش، پول نقد دریافت شده از مشتریان و سایر منابع و نحوه استفاده از آن‌ها را نشان می‌دهد. بیشتر مدیران روی این گزارش تمرکز می‌کنند. بااین‌حال، شما نمی‌توانید از آن برای تعیین میزان سودآوری و یا شرایط مالی شرکت استفاده کنید.

سودآوری را باید در صورت سود و زیان جستجو کرد، جایی که با درآمدهای کل حاصل از فروش شروع شده و سپس به کسر مخارج و سایر کسورات می‌رسد. مواردی نظیر بهای تمام‌شده، هزینه‌های عملیاتی، استهلاک، مالیات و سایر هزینه‌ها و مخارج. این گزارش همچنین اعداد کلیدی خاصی نظیر حاشیه سود ناخالص، درآمدهای قبل از مالیات و سود خالص را نیز نشان می‌دهد.

دارایی‌های شرکت در برابر بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام در ترازنامه ظاهر می‌شود. تراز کلی بایستی صفر گردد، یعنی مجموع بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام با مجموع دارایی‌های شرکت برابر باشد. این کار ساده است، چون حقوق صاحبان سهام تفاوت بین دارایی‌ها و بدهی‌هاست که می‌تواند مثبت و یا منفی باشد. در ترازنامه خبری از جریانات وجوه نقد یا سود و زیان شرکت نیست. ترازنامه نمایی از شرکت برای یک بازه زمانی منتهی به یک تاریخ مشخص را نشان می‌دهد.

مقاله ای که خواندید بخشی از کتاب “چگونه یک گزارش مالی را بخوانید” می‌باشد. چنانچه تمایل دارید خلاصه این کتاب را مطالعه کنید، میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید:

مطالعه خلاصه کتاب چگونه یک گزارش مالی را بخوانید

منبع: کتابخانه پاندنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *