استرس برای شما خوب است! تنها کافیست بر آن مسلط شوید.

استرس

استرس به عنوان یک منبع

جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که استرس می‌تواند در مواقع سختی یک منبع ارزشمند باشد. پاسخ استرس عملکرد را بهبود می‌دهد. بازرگانان تحت استرس می‌توانند مذاکرات موفق‌تری داشته باشند، دانشجویان نمره‌های بهتری می‌گیرند، ورزشکاران حس رقابت بیشتری خواهند داشت، جراحان دقیق‌تر شده و خلبان‌ها آزمون‌های شبیه‌سازی را با کارایی بیشتری انجام خواهند داد.

چگونه پاسخ استرس می‌تواند به منبع خوبی در زندگی روزانه شما بدل گردد؟

تصور کنید که قرار است سخنرانی داشته باشید. اگر مثل اکثر افراد باشید، نشانه‌های فیزیکی اضطراب را تجربه خواهید کرد: خشک شدن دهان، عرق کردن کف دست و افزایش ضربان قلب. دانش عمومی می‌گوید که شما عملکرد خوبی نخواهید داشت مگر اینکه راهی برای آرام شدن و رام کردم اضطراب خود بیابید. ولی اگر اضطراب را سرکوب کنید، خود را از یک منبع قدرتمند محروم کرده‌اید. نشانه‌هایی که شما از آن با عنوان استرس و اضطراب یاد می‌کنید در حقیقت نتیجه پاسخ چالش شما هستند. شما احساس تمرکز بیشتری دارید. فرآیندهای مغزی شما سریع‌تر انجام می‌شوند. حتی دنیا به نظر روشن‌تر می‌آید، چون مردمک چشمانتان کوچک‌شده‌اند.

برخلاف باور عموم، هنرمندان بزرگ، ورزشکاران و جراحان از نظر روانشناسی آرام نیستند. آن‌ها از منابع پاسخ چالش برای داشتن بهترین عملکرد خود استفاده می‌کنند.

اضطراب تنها در مواقعی رخ می‌دهد که حرف از چیز با اهمیتی برایتان در میان باشد. با دنبال کردن ارزش‌هایتان، ناگزیر با استرس مواجه خواهید شد. اضطراب را به عنوان نشانه‌ای از این موضوع تعبیر نکنید که مشکلی وجود دارد. شما قبول می‌کنید که سختی‌ها بخشی از این چالش هستند و با آن‌ها روبرو می‌شوید چون برای هدف خود ارزش قائلید. شما استرس را تنها وقتی به عنوان نشانه‌ای از شکست تلقی خواهید که به‌جای استفاده از آن، سعی در پرهیز از آن داشته باشید.

مقاله ای که خواندید بخشی از کتاب “آن روی اضطراب” است. چنانچه تمایل دارید خلاصه این کتاب را مطالعه کنید، میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید:

مطالعه خلاصه کتاب آن روی اضطراب

منبع: کتابخانه پاندنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *