سرمایه‌گذاری ارزشی چیست و چگونه می‌توان ارزش را پیدا کرد؟

سرمایه‌گذاری ارزشی

سرمایه‌گذاری ارزشی یعنی چه؟

سرمایه‌گذاری ارزشی، به زبان ساده یعنی پروسه محاسبه ارزش بنیادی اوراق بهادار و مقایسه آن با قیمت بازار و خرید در صورت بالاتر بودن قیمت به حد کافی است.

سرمایه‌گذاران ارزشی موارد زیر نیستند:

  • آن‌ها تحلیل‌گر تکنیکال نیستند که فقط به الگوهای نوسان قیمت‌ها نگاه کنند و ارزش بنیادی را نادیده بگیرند.
  • آن‌ها بنیادی کلان یا سرمایه‌گذاران بالا به پایین نیستند که سعی می‌کنند پاسخ بازار به اقتصاد کلان را بخوانند و پیش‌بینی کنند ولی سهام را به صورت جدا بررسی می‌کنند.
  • پیش‌بینی کنندگان قیمت و درآمدها نیستند که درآمدهای آتی را بر اساس عوامل مختلف تخمین بزنند و وقتی تخمین آن‌ها (با توجه به قیمت بازار) از تخمین بازار بهتر بود، دست به خرید بزنند.

سرمایه‌گذاری ممکن است جراحی مغز و اعصاب نباشد، ولی اسباب‌بازی هم نیست.

سرمایه‌گذاری ارزشی دو خاصیت مهم را می‌طلبد: تواضع و صبر.

سرمایه‌گذاران ارزشی باید از آنچه می‌دانند و آنچه نمی‌دانند آگاهی داشته باشند. بهترین‌ها عادت دارند تا در یک زمینه متخصص شوند و درک درستی از اقتصاد آن به دست بیاورند چون اختلاف معناداری بین کم ارزش‌گذاری شده و ارزان وجود دارد. سرمایه‌گذاران ارزشی باید تا زمانی که بازار ارزش بنیادی و تعدیل‌های قیمت بازار را درک نکرده صبر کند. این صبر کردن در هر دو مورد ممکن است طولانی باشد. بهتر است به خاطر داشته باشید که مورد سرمایه‌گذاری ارزشی به عنوان یک روش برتر، هم تئوری است و هم عملی.

این جمله خردمندانه وارن بافت را به خاطر داشته باشید که: اگر بازی می‌کنید، نیم ساعت گذشته و هنوز فریب‌خورده را پیدا نکرده‌اید، می‌توانید مطمئن باشید که فریب‌خورده خود شمایید.

مقاله ای که خواندید بخشی از کتاب “سرمایه‌گذاری ارزشی” است. چنانچه تمایل دارید خلاصه این کتاب را مطالعه کنید، میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید:

مطالعه خلاصه کتاب سرمایه‌گذاری ارزشی

منبع: کتابخانه پاندنو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یکسال دسترسی نامحدود به تمامی کتاب ها
99000 تومان