استفاده از الگوها راهی درست یا اشتباه در دستیابی به نوآوری؟

الگوها

الگوها می‌توانند به شما کمک کنند یا مانعتان شوند!

همچنان که مغز شما رشد می‌کند، دنیا را در ذهنتان به الگوهایی تبدیل می‌کنید. همه‌ی ما به دنبال الگوهایی هستیم که در دستیابی به اهدافمان به ما کمک کنند. به عنوان مثال مهارت رانندگی را در نظر بگیرید. راندن خودرو برای اولین بار استرس‌زاست. ولی وقتی الگوهای مفیدی را اعمال می‌کنید، مهارت‌های لازم را به دست می‌آورید و همه‌چیز برایتان ساده‌تر می‌شود. همین طور در بسیاری از مهارت‌های دیگر ما از قدرت الگوها برای پیشرفت استفاده کرده‌ایم.

اما رابطه‌ی الگوها و نوآوری چیست؟

الگوها به تثبیت کارکردی کمک می‌کنند. این حالتی غیرخلاقانه است یعنی زمانی که شما درگیر الگوهای آشنا می‌شوید دیگر توجهی به تغییرات ندارید! این امر برای افراد، گروه‌ها و شرکت‌ها ممکن است رخ دهد.

اجتناب و مقاومت در برابر تغییر نیز امری طبیعی و شایع است. شرکت‌ها تلاش زیادی برای به کار بردن آن چیزی دارند که در گذشته مثمر ثمر واقع شده است. برخی از افراد حتی از تفکر جدی نیز می‌ترسند زیرا موجب ناراحتی می‌شود. اما باید بدانیم که همین تأمل باعث افزایش نوآوری می‌گردد.

شما نمی‌توانید بدون خارج شدن از اصول و شیوه‌های فعلی خود به موفقیت برسید.

الگوهای قدیمی را کنار بگذارید و با دیدی تازه به دنیا بنگرید. برای به کار بردن شیوه‌های رسیدن به نوآوری، باید طرز فکر خود را تغییر دهید. پس از این مرحله می‌توانید از ابزارهای مختلف برای پرورش نوآوری استفاده کنید و دنیا را به شیوه‌ای متفاوت ببینید.

در نظر داشته باشید که ایده‌های خلاقانه، خودبه‌خود اتفاق نمی‌افتند. ذهن ما این ایده‌ها را در نتیجه زنجیره بی‌همتایی از ارتباطات و معمولاً در طول یک بازه زمانی طولانی، به وجود می‌آورد. پس شاید وقت آن باشد که ایجاد ارتباطات درست، مسیر خلاقانه‌تری را برای خود فراهم کنیم.

مقاله ای که خواندید بخشی از کتاب “چهار لنز نوآوری” است. چنانچه تمایل دارید خلاصه این کتاب را مطالعه کنید، میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید:

مطالعه خلاصه کتاب چهار لنز نوآوری

منبع: کتابخانه پاندنو

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یکسال دسترسی نامحدود به تمامی کتاب ها
99000 تومان